Mierea de tei Roua Florilor Apidava + homemade hair mask

Hello girls,

 

După cum știți, de curând am luat decizia de a scrie pe blog o serie de postari pe care le-aș încadra în categoria sănătate. Tot de curând am dezvoltat o afinitate pentru produsele apicole, în principiu, pentru miere. Dacă data trecută am povestit câte ceva despre mierea de salcâm și v-am arătat o mască de față foarte ușor de făcut în casă, de data aceasta vorbim despre mierea de tei de la Roua Florilor Apidava. Am și o mască de păr foarte ușor de făcut, mască pe care eu o folosesc cam la o lună jumătate.

ED

  • De ce miere de tei?

Aceasta este bogată în vitamine, în special vitamina B1 care ajută sistemul nervos și pe cel digestiv, mușchii și inima. De asemenea, conține aminoacizi, polen și mană care sunt sănătate curată. Aminoacizii ne ajută în cazul stărilor de oboseală.

  • Câteva dintre proprietățile acesteia sunt:

Cea mai cunoscută este faptul că ajută în tratarea tusei și a răcelii. Eu evit să iau pastile, recurg la varianta aceasta doar în cazuri extreme. Remediul pe care îl îmbrățisez când răcesc e ceaiul de lămâie, foarte puțin îndulcit.  Alte calități ale mierii de tei ar fi că tratează bolile renale și insomniile. Pe mine m-a ajutat cu insomniile, iar o perioadă destul de lungă, am luat câte o linguriță înainte de somn. Puteți încerca varianta aceasta, oricum, mierea de tei ajută și în lupta cu stresul. După cum probabil știți, ceaiul de tei ajută la calmare și vă salvează de migrene. Eu de multe ori îl beau neîndulcit, dar când aleg sa-l îndulcesc, folosesc mierea de tei, care are proprietăți similare, provenind din aceeași sursă.

Pe lângă numeroase beneficii, mierea de tei are un gust foarte bun. Este dulce, dar nu mi se pare a fi un dulce insuportabil. Pentru mine chiar e mierea ideală. Eu o folosesc cel mai des pentru a îndulci laptele, dar de multe ori am folosit-o și pe clătite, dar și pentru a-i da gust budincii de chia.

ED2

În introducere am menționat o mască de păr cu miere pe care am început să o folosesc cam de când m-am confruntat cu problema căderii părului. Eu îl am destul de des, iar când am realizat că îmi cade în cantități generoase a trebuit să iau măsuri. Bineînțeles că toată lumea mi-a recomandat diverse pastile, dar cum nu sunt fanul lor, am zis sa încerc ceva făcut în casă, sub ochii mei. Eu am încercat până acum combinații de uleiuri cu miere, și anume, uleiul de ricin, măsline și cel de migdale. Pentru părul meu lung folosesc cam 5-6 lingurițe de ulei și 3-4 de miere. Trebuie să aveți grijă ca amestecul să fie omogen și să nu fie lipicios, așa că aveți grijă la cantitățile folosite. Pentru mine aceasta este varianta care funcționează.

 

Voi cum vă înțelegeți cu mierea de tei? Ați încercat vreo mască de păr cu miere?

 

Hugs& kisses

 

27 Responses

  1. 18 March 2018 at 9:55 pm

    E foarte delicioasa mierea de tei , dar inca nu am incercat masti cu aceasta miere. Poate o sa incerc si eu, sunt curioasa de rezultat ?

  2. 19 March 2018 at 2:00 pm

    un articol delicios si plin de info pretioase 😀 multumim

  3. Ana
    Reply
    19 March 2018 at 2:01 pm

    Am început usor, usor sa introduc mierea in regimul meu:))eu fiind anti miere:))

  4. 19 March 2018 at 2:27 pm

    O sa incerc si eu aceasta masca cu miere si poate noi combinatii.
    O primavara superba!

  5. 19 March 2018 at 2:35 pm

    Am si eu mierea aceasta si e tare aromata.

  6. mihaelanistor
    Reply
    19 March 2018 at 3:18 pm

    Îmi place mult mierea de tei, e aromată. Nu am încercat mască de păr, dar mă tentează una de față.

  7. 19 March 2018 at 4:54 pm

    Nu am incercat mascute de par cu miere dar chiar as avea nevoie:) mai ales că dupa sarcina a început să îmi cam cada parul si are nevoie de o intervenție hrănitoare! Puup! ???

  8. 19 March 2018 at 8:41 pm

    Chiar dacă nu sunt prietena cu mierea și produsele aplicole, atunci când sunt să aleg mereu întind spre acest tip de miere. Mi se pare printre cele mai parfumate din toate.

  9. 19 March 2018 at 9:25 pm

    Îmi place mult aroma mierii de tei! Toți o folosim în familie la o anumită perioadă de timp. ? Este așa dulce și liniștitoare.

  10. 19 March 2018 at 9:40 pm

    Mie-mi place mult mierea de tei, este preferata mea, dar nu o folosesc pentru par, ci pentru hidratarea buzelor si pe post de indulcitor la ceai si alte preparate! 😀

  11. 19 March 2018 at 10:37 pm

    Iubesc mierea atat in retete, cat si in mastile pentru fata!

  12. 19 March 2018 at 11:25 pm

    Pe mine ma ingrozeste gandul de a-mi pune miere in par ….

    • 19 March 2018 at 11:27 pm

      Si pe mine cand am auzit prima data. Atat timp cat respecti cantitatile si vezi ca e lichida compozitia si nu cleioasa…n-ai de ce sa iti faci griji 🙂

  13. 19 March 2018 at 11:27 pm

    Masca cu miere pentru par, nu mi-am facut dar cred ca se merita.

  14. 20 March 2018 at 6:00 am

    N-am incercat pana acum o masca cu miere, dar o sa incerc in weekend ^_^

  15. Diana
    Reply
    20 March 2018 at 1:30 pm

    Te invidiez pentru rabdarea de a face astfel de ritualuri de ingrijire.

  16. 20 March 2018 at 2:49 pm

    Nu știam că poți folosi mierea în măștile pentru păr. Și oricum sper că măștile cu miere au mai multe beneficii pentru păr în afara de stoparea căderii părului.

    • 20 March 2018 at 2:50 pm

      Au, au 🙂 eu n-am precizat decat scopul pentru care o folosesc eu ??

  17. 20 March 2018 at 7:27 pm

    Imi place mult mierea in ceai <3

  18. 20 March 2018 at 8:34 pm

    Eu iubesc mierea de tei. E printre preferatele mele.

  19. Andreea Voivozeanu
    Reply
    21 March 2018 at 12:12 am

    E delicioasa aceasta miere 🙂 Nu am mai folosit de cativa ani masti homemade, dar o sa o incerc si eu una.

  20. 21 March 2018 at 12:19 am

    Si mie dintre toate mierea de tei imi place cel mai mult! O folosesc mereu in detrimentul zaharului 🙂

  21. 21 March 2018 at 10:49 am

    Și eu ador mierea și o folosesc în diverse combinații.

  22. 21 March 2018 at 12:35 pm

    Nu am timp foarte des de masti de par, dar mi-am facut si eu retete cu miere de albine. Folosesc si diverse tipuri de uleiuri si sa stii ca efectele se vad

  23. 21 March 2018 at 2:32 pm

    Și eu folosesc mierea in diverse combinații!

  24. 21 March 2018 at 9:24 pm

    Și eu folosesc miere ca îndulcitor pe unde pot, iar păstura m-a ajutat să scap de constipație.