Bunătăți apicole de la Apiland

Hei girls,

 

Postarea de astăzi este puțin diferită și nu se încadrează în sfera postărilor cu care v-am obișnuit, dar îmi doresc să dezvolt o secțiune de health& lifestyle aici, pe blog. Această postare va fi ca o mini introducere în călătoria mea spre o viață mai sănătoasă. Vă voi arăta din când în când descoperirile mele în materie de gustări, tips& tricks pentru gătitul mai sănătos, metode de întărire a metabolismului și a creșterii imunității și muuulte altele – food related.

Recent, am scris un articol despre mierea de salcâm și v-am arătat o idee de mască homemade. După publicarea lui, am stat și m-am gândit, răzgândit, iar in the end am decis să continui cu astfel de postări caci am realizat că ușor ușor, dezvolt o pasiune și pentru partea aceasta.

Nu știu cât de familiarizate sunteți voi cu produsele apicole, dar eu până acum două luni nu știam prea multe despre ele. Singurele produse apicole pe care le încercasem erau doar câteva tipuri de miere și cam atât. Nu știam ca polenul se poate mânca și matca poate face un lăptișor mai special. Așa că m-am pus pe făcut research și am și început cura cu lăptișor de matcă și polen. Mai am cateva săptămâni, iar uneori chiar mă întreb de unde atâta disciplină la mine încât să țin o cură completă.

Vreau să vă spun că a fost una dintre cele mai bune decizii în legătură cu sănătatea mea. De răcit n-am mai răcit din decembrie, iar pentru mine chiar e un progres destul de mare. De obicei, in perioada iernii răcesc foarte des cu toate că mă îmbrac gros spre foarte gros.

DSC00643

Cu ce să încep? Lăptișorul de matcă pur crud Apiland îmi era total necunoscut, iar acum, nu trece o zi fără să nu îl încorporez în diverse idei de mic dejun alături de polen sau păstură. Borcănașul are 25gr și chiar dacă pare mic tare, mie mi-a ajuns cam o lună și jumătate. În fiecare dimineață, cu mini lingurița cu care a venit, iau o cantitate foarte mică de laptișor și polen și le amestec cu iaurt. Dacă vă place kefirul, puteți încerca și combinația aceasta. Ideal ar fi să luați o linguriță de laptișor și să o țineți sub limbă, dar pentru început, îl puteți amesteca căci, după părerea mea, are un gust ciudat. Este indicat să fie luat dimineață pentru ca îți dă un boost de energie, și când avem mai multă nevoie, dacă nu dimineața?

Ce alte beneficii mai are lăptișorul de matcă?

  • ajută la reducerea colesterolului din sânge
  • crește imunitatea
  • întârzie procesul de îmbătrânire

 

DSC00655

În acest set de mostre am primit miere de tei, păstură în miere și câteva sortimente de polen. Mierea de tei este divină, o folosesc tot timpul sa îndulcesc puțin ceaiul. Dacă stau să mă gândesc, nu cred ca e vreun tip de miere care să nu-mi placă.

Păstura sau “Pâinea albinelor” este recomandată persoanelor care suferă de afecțiuni hepatice și ale tubului digestiv. De asemenea, aceasta este chiar mai benefică decât polenul, având în compoziție vitaminele A, B, C, E şi K, acid lactic, enzime şi minerale. Mie mi se pare că are un gust dulce-amărui care îmi place. Eu am consumat-o goală, fară a o încorpora în micul dejun.

În ceea ce privește polenul crud, am încercat polen crud din flori de munte, salcie și măr și poliflor. Ca și gust mie mi se par toate la fel. Mostrele acestea micuțe mi-au ajuns tot cam o lună jumătate. Atât lăptișorul, cât și polenul trebuie ținute la rece.

Care sunt beneficiile polenului crud?

  • este o sursă considerabilă de proteine
  • este un energizant natural
  • întărește imunitatea și echilibrează digestia
  • îmbunătățește activitatea creierului

 

DSC00650

Ultimul produs apicol pe care vi-l arăt în această postare sunt aceste bomboane cu miere și propolis pe care le am tot timpul în geantă. Cred că toată lumea își imaginează gustul dulceag și bun al acestora. Eu am înlocuit nevoia de a lua o gumă cu nevoia de a mânca o bombonică din aceasta super bună. Îmi plac pentru că nu sunt foarte dulci, iar propolisul calmează tusea și tratează răcelile. Bineînțeles că nu e indicat să consumam bomboane în exces, dar eu le-aș alege pe acestea în detrimentul altora mai puțin naturale. Găsiți aici mai multe sortimente, pe gustul fiecaruia, la un preț avantajos.

DSC00652.JPG

 

Ce părere aveți despre noua rubrică de pe blog? V-ar interesa mai multe postări de genul acesteia? Ați încercat produse apicole până acum?

 

Hugs& kisses

33 Responses

  1. 12 March 2018 at 9:56 pm

    Nu am încercat aceste produse până acum! ?

  2. Diana
    Reply
    12 March 2018 at 10:37 pm

    O gramada de chestii interesante ai aici!

  3. 12 March 2018 at 10:55 pm

    Pana acum am incercat decât mierea 🙂 nimic altceva :)) ma tentează mult bomboanele! Chiar le-aș gusta! ?

  4. 12 March 2018 at 11:35 pm

    M-ar tenta sa incerc si eu minunatiile astea.. chiar nu am folosit niciodata

  5. Oana Alexandru
    Reply
    12 March 2018 at 11:54 pm

    Sotul meu ia mereu polen crud de la ei.

  6. 13 March 2018 at 12:23 am

    Sunt delicioase bombonelele acelea!? si eu folosesc mierea mai mereu.?

  7. 13 March 2018 at 1:09 am

    Eu nu sunt fana miere, insa am ceva produse cosmetice cu acest ingredient!

  8. nataliaconstantin9
    Reply
    13 March 2018 at 3:05 am

    Pastura nu am consumat niciodata dar trebuie sa imi iau si eu si polenul la fel, cred ca sunt mult mai bune decat medicamentele

  9. 13 March 2018 at 10:07 am

    In afara de clasica miere, nu am incercat alte produse apicole. Dar voi incerca, dupa ce ma uit pe site 😉

  10. 13 March 2018 at 1:08 pm

    Bomboanele cu miere sunt preferatele bunicii si de la ea am aflat de ele. De la Apiland mereu imi iau tot felul de creme minune 🙂

  11. 13 March 2018 at 3:43 pm

    Pai chiar astept sa deschizi acea sectiune. Eu sunt super interesata de tot ce inseamna healthy food, stil de viata cat mai curat si mai sanatos…si fara calorii goale :-)))
    Mie mi-ar placea sa am niste laptisor de matca – sanatate curata. Mierea o consumam de mult, oricum.

  12. 13 March 2018 at 4:32 pm

    Am încercat mai multe produse, fagure în special, dar as testa și acest lăptișor de matca,in special ca energizant sănătos.

  13. 13 March 2018 at 5:47 pm

    Ce produse interesante!
    Mi ar placea sa citesc mai multe despre produsele apicole, nu le am incercat pana acum

  14. barbierucristina
    Reply
    13 March 2018 at 5:55 pm

    Bombonicile le.am terminat prima data. Delicioase!

  15. mihaelanistor
    Reply
    13 March 2018 at 7:07 pm

    Am mai încercat produse pe bază de miere, chiar și cosmetice, mie îmi plac aceste articole, așa că la cât mai multe!

  16. 13 March 2018 at 10:34 pm

    nu ma omor dupa miere, dar polenul chiar imi place si mi se pare interesant faptul ca e un aliment viu!

  17. 13 March 2018 at 10:47 pm

    Și eu aș vrea sa incerc produsele de la ei.

  18. 13 March 2018 at 11:04 pm

    Vreau si eu bobo, sigur sunt delicioase?

  19. 13 March 2018 at 11:23 pm

    Am incercat si eu cateva produse Apiland si sunt de foarte buna calitate! <3

  20. 13 March 2018 at 11:32 pm

    Si eu folosesc produsele Apiland de mai bine de 1 an deja. Laptisor de matca si polen crud zilnic dimineata, iar bomboanele cu miere si propolis sunt preferatele mele.

  21. Secretele Simonei
    Reply
    14 March 2018 at 12:09 am

    Am tetstat lăptișoruld e matcă și este ideal pentru întărirea organismului. Ar trebui să îl recumpăr, nu l-am mai folosit demult. Cred că imunitatea mea are nevoie de un boost. Foarte faine produsele testate de tine! ???

  22. portiadecitit
    Reply
    14 March 2018 at 12:33 am

    Bomboanele alea sunt super bune. Au fost devorate rapid.

  23. 14 March 2018 at 11:34 am

    Bomboanele cu miere au fost papate primele, iar cand am avut dureri de gat am mers fuga la farmacie :))

  24. Doris
    Reply
    14 March 2018 at 12:05 pm

    Felicitări pentru cura pe care o ții! Orice produs apicol este benefic pentru sănătate, eu pun polen în lapte și îl beau după ce se dizolvă.

  25. 14 March 2018 at 9:09 pm

    Acele bomboane cat zahar au?

  26. 14 March 2018 at 9:19 pm

    Eu nu ”le am” deloc cu produsele apicole, nu stiu de ce nu ma atrag deloc. 😀

  27. bolocanmihaela
    Reply
    15 March 2018 at 1:03 am

    Eu am fost racita de curand iar aceste bomboane chiar m-au ajutat.

  28. 15 March 2018 at 1:36 am

    Eu mi-as dori sa citesc cat mai multe articole de acest gen. Iubesc produsele acestea de la apiland. Le-am folosit si eu. Polenul crud a fost o experienta interesanta si placuta

  29. 15 March 2018 at 1:23 pm

    După o experiența cumplita din copilărie in care am aflat ca sunt alergică la propolis, am ajuns sa ma feresc de tot ce înseamnă apicol. Prefer sa le țin deoparte cât de mult pot. Mai beau câteodată cafea cu o lingurița de miere, dar nimic mai mult.

    • 15 March 2018 at 1:48 pm

      Pff!! Imi pare tare rau sa citesc asta, Raluca. Pentru mine ar fi cumplit sa aflu asa ceva la cat de innebunita sunt dupa toate produsele apicole….

  30. 15 March 2018 at 9:20 pm

    Am incercat diverse produse apicole, mai putin pastura. Insa mierea nu-mi lipseste din casa!

  31. 16 March 2018 at 10:50 pm

    Anul asta am incercat si eu pentru prima oara laptisorul de matca pur. Mi-a placut la gust. M-am documentat si am vazut ca este bun pentru diverse alte probleme