Despre mierea de salcâm Apidava + homemade face mask.

Hei girls,

 

Astăzi am susținut ultimul examen și oficial s-a mai dus o sesiune. Nu am avut prea mult timp la dispoziție pentru a scrie în ultima vreme, dar de acum încolo aș vrea să o fac cât de des pot. În această postare m-am gândit să vă povestesc câte ceva despre un subiect drag mie și anume, produsele apicole.

Cei de la Apidava au în portofoliul lor diverse tipuri de miere, printre care și preferata mea, cea de salcâm. De ce îmi place atât de mult mierea de salcâm?

  • este parfumată și dulce, dar nu atât de dulce precum mierea polifloră
  • conține o grămadă de vitamine precum B1, B2, B6, B12
  • ajută în tratarea insomniilor, durerilor de stomac și a tusei
  • rămâne fluidă, nu se cristalizează foarte repede
  • o mulțime de minerale: potasiu, calciu

 

2

Eu îi găsesc diverse întrebuințări și nu îmi lipsește niciodată din casă. Nu sunt o mare băutoare de ceai, dar atunci când o fac, îmi place să-l îndulcesc cu jumătate de linguriță de miere. În schimb, ador cafeaua și contrar multor altor tipuri de miere pe care le-am încercat în cafea, cea de salcâm nu schimbă absolut deloc gustul acesteia. De asemenea, de două sau trei ori pe săptamană obișnuiesc să iau o linguriță de miere pe stomacul gol. Desigur că puteți încorpora mierea și în diverse rețete pentru micul dejun, sau mai simplu, să o întindeți pe păine prăjită cu unt.

În această postare vreau să vă arat cum mai folosesc eu mierea, pe lângă utilizările ei cunoscute de toată lumea. Cam o dată la două săptămâni îmi place să îmi fac o mască naturală pe bază de miere. Nu aveți nevoie decât de două ingrediente, o linguriță din mierea voastră preferată și o jumătate de avocado bine copt. Puteți folosi orice tip de miere doriți, eu o prefer pe aceasta de salcâm. Plus că cea de la Apidava are o metodă de dozaj foarte ok. Nu prea îmi iese cu desfăcutul borcanelor, așa că metoda aceasta chiar îmi este la îndemână.

1.jpg

Pentru mască nu aveți nevoie decât de un bol și o linguriță. Puneți jumătate de avocado în bol și o linguriță de miere. Fructul de avocado trebuie să fie bine copt pentru a se pasa ușor, iar prin adăugarea linguriței de miere, masca va căpăta o consistență cremoasă. Le amestecați până la omogenizare, iar apoi o aplicați pe ten. Cantitățile acestea sunt perfecte pentru o utilizare. Eu rămân cu masca timp de 10-15 minute, iar apoi o înlătur cu apă călduță. Tenul arată sănătos și luminos cu un mic efort. Plus de asta, masca noastră e naturală.

 

Ce tip de miere preferați? Ce spuneți despre această mască?

 

Hugs& kisses

25 Responses

  1. 10 February 2018 at 7:54 pm

    multumim pentru pont-uri 😀 i love “mierea” 😀

  2. Oana Alexandru
    Reply
    10 February 2018 at 8:35 pm

    Si eu folosesc mierea pentru multe chestii. Apare si articolul meu curand.

  3. 10 February 2018 at 9:56 pm

    Eu folosesc mierea combinata cu usturoi si o aplic local pe cos și a doua zi este uscat.?

  4. 10 February 2018 at 11:53 pm

    Eu sunt fana mierii de salcam <3 este favorita mea

  5. mihaelanistor
    Reply
    11 February 2018 at 12:21 am

    Mierea de salcâm de la Apidava este aromată, mie imi place foarte mult!
    Ar trebui să încerc și eu o mască de față cu miere, sigur i-ar face bine tenului.

  6. 11 February 2018 at 1:02 pm

    eu am folosit mierea cu ou ca si masca faciala de hidratare. siii, sunt marrre fana mierea de salcam

  7. 11 February 2018 at 1:06 pm

    Si eu am folosit mierea de salcam pentru masti! Este foarte buna!

  8. 11 February 2018 at 5:24 pm

    Am mai auzit de masca asta. Trebuie sa o incerc si eu. Arata tare bine mierea ?

  9. 11 February 2018 at 5:55 pm

    E musai sa pun si eu cat mai repede mana pe mierea asta si sa evit zaharul cu ajutorul ei

  10. 11 February 2018 at 6:18 pm

    Ador mastile cu avocado si miere naturala. O sa caut si acest brand sa vad cum e. Merci de prezentare.

  11. 11 February 2018 at 6:37 pm

    Nu am testat măști naturale cu miere, dar știu că sunt sănătoase și merită încercate din când în când pentru un ten frumos și curat!! ? ?

  12. Ramona Gheorghe
    Reply
    11 February 2018 at 7:06 pm

    N-am încercat mierea pe ten. O folosesc frecvent in dressingurile pentru salate, pentru par sau pâine cu unt și gem. Voi încerca rețeta propusă

  13. 11 February 2018 at 8:19 pm

    Eu nu sunt fan miere, deși atunci cand eram mica nu ma despărțeam de ea. Acum o folosesc doar în combinație cu alte produse pentru a forma diferite măști.

  14. bolocanmihaela
    Reply
    11 February 2018 at 10:43 pm

    Si eu folosesc miere in tot felul de masti! Iti recomand sa incerci si mierea de rapita, este si mai putin dulce, este preferata mea.

  15. 11 February 2018 at 11:42 pm

    Si noi iubim mierea. Iar fetita este foarte incantata de acest ambalaj. Interesanta masca?

  16. 12 February 2018 at 12:08 am

    Mierea de salcam de la Brander nu am incercat-o, dar am de la Apiland e foarte buna.

  17. 12 February 2018 at 4:37 am

    Eu o consum in ceai sau dacă am timp îmi prăjesc pâine cu unt și cu miere! Un deliciu

  18. katerotari
    Reply
    12 February 2018 at 11:04 am

    Eu ador mierea și cea de salcâm se află printre preferatele mele, am să încerc și eu masca asta numaidecât. Mersi mult de recomandare.

  19. 12 February 2018 at 1:41 pm

    Si eu tot in masti de fata folosesc mierea de albine. Nu prea ma dau in vant dupa a o manca. 😀
    Voi incerca si eu aceasta masca, multumim pt sugestie!

  20. 12 February 2018 at 11:37 pm

    stiu ca are multiple beneficii, dar parca tot nu ma incumet sa fac asemenea masti lipicioase.

  21. Debora Tentiș
    Reply
    13 February 2018 at 6:10 pm

    Îmi plac toate tipurile de miere dar iubesc mierea de tei. Iar legat de mască, trebuie să-mi fac și eu că nu mi-am făcut de mult.

  22. Aliceee traveler
    Reply
    16 February 2018 at 1:20 am

    Sincer nu am a încercat niciodată această masca, dar mersi pentru sfat. De abia astept sa gasesc avocado la promotie si sa o probez.