Review: Fond de ten Wet’n Wild Photofocus

Hello pretties,

 

Mi-am cumparat de curand de pe elefant.ro fondul de ten Wet n Wild Photofocus, iar astazi m-am gandit sa va povestesc despre experienta mea cu el. A aparut prin toamna si a fost mare zarva cu el, il tot vedeam pe facebook si am auzit destul de multe pareri bune, asa ca am decis sa il incerc. Eu l-am prins la reducere, 27 lei per sticluta. Pentru ca Nude Ivory mi s-a parut destul de deschisa pe site, am ales si Golden Rose, pe care am uitat sa o pozez. Eu le combin si obtin nuanta perfecta pentru mine.

 

WhatsApp Image 2018-01-03 at 21.18.22 (2)

 

Metoda de dozaj este interesanta, avand o mini spatula in capac careia ii gasesc o utilitate destul de mare. De multe ori, cand folosesc Revlon Colorstay sau Mac Studio Fix, pentru a ajunge la produs am nevoie de o pensula, ceea ce ma incomodeaza. Daca ma grabesc, dureaza mult procesul de aplicare a fondului de ten si exista tendinta de a ma murdari pe maini sau sa uit de pensula si sa murdaresc restul produselor. Acest aplicator ma ajuta, nu ma mai murdaresc, nu mai murdaresc nici o alta pensula inafara celei de fond de ten si nu pierd prea multa vreme cu aplicarea fondului de ten.

 

WhatsApp Image 2018-01-03 at 21.18.20 (1)

 

Dupa ce l-am folosit intens timp de 2 saptamani, pot sa va spun ca imi place si ca pe mine ma multumeste pentru utilizarea zilnica. Nu incarca foarte mult, are acoperire medie spre mare, iar daca aplic si o pudra peste, 7-8 ore arata impecabil. Mentionez ca am tenul mixt, cu tendinte de ingrasare in zona T, iar fara pudra nu prea pot sa stau. Fondul de ten devine mai rezistent la transfer daca aplic pudra, iar fara, da cumva efectul dewy. Eu sunt mai mult cu efectul mat, iar fond de ten nu da acest efect by default, dar nu ma deranjeaza sa il fac eu din pudra. Ce nu imi place este mirosul care e foarte sintetic si e putin deranjant la inceput. Dispare destul de repede, anyway. Mi se pare destul de hidratant, asa ca il recomand si pentru tenul uscat. Eu mi-am achitizionat doua nuante pe care le combin pentru ca nu mi-am gasit o nuanta care sa mi se potriveasca. De multe ori, aceasta metoda este mult mai ok pentru ca poti controla mai bine cantitatea de produs pe care o amesteci si daca vrei o nuanta mai inchisa/ mai deschisa.

 

WhatsApp Image 2018-01-03 at 21.18.19

 

In ceea ce priveste pozele, nu stiu daca face asa mari minuni pe camera precum ar spune denumirea de Photofocus, cert e ca imi place oricum. O sticluta are 30 de ml, dar avand in vedere ca eu combin doua nuante, cred ca voi avea din el multa vreme.

 

Cumparat, placut, recomandat.

 

Voi l-ati incercat? Va tenteaza? Ce parere aveti despre acest fond de ten?

 

Hugs& kisses

 

 

 

 

Responses

  1. 4 January 2018 at 2:22 pm

    Interesaaaant ! ?

  2. 5 January 2018 at 1:36 am

    Ma tot chinui de vreo 3 saptamani sa imi caut un fond de ten cu acoperire bună pentru ca eu am urme de acnee. In prezent il folosesc pe cel de la Revlon – Color stay, dar e prea alb, asa ca e musai sa il schimb. Auzisem la rândul meu lucruri bune despre Wet ‘n wild, dar nu stiu sigur daca ma va ajuta 100%. Sper sa ma ajute daca il cumpăr pe acesta sau cel putin sa gasesc unul pentru problemele mele.

    • 5 January 2018 at 5:57 pm

      Eu iti recomand Clinique Stay Matte Oil Free, cel la tubulet nu sticluta. Acopera bine si cred ca este si indicat pentru tenul tau.

  3. 5 January 2018 at 2:48 am

    Nu l-am incercat, eu sunt obsedata de Double wear si nu am mai avut loc de incercat altceva.

    • 5 January 2018 at 5:58 pm

      Am incercat si eu Double Wear de cateva ori dar nu pot spune ca m-a dat peste cap. Il asociez cu Mac StudioFix.

  4. 5 January 2018 at 1:17 pm

    Nu l-am incercat, dar pare un fond de ten interesant. Eu nu am voie sa cumpar momentan nimic din sfera beauty, dar e bine ca am 4 fonduri de ten care trebuie consumate. Te pup

    • 5 January 2018 at 5:59 pm

      Haha, stiu ca tu esti cu challenge-ul ala :)) Bafta!

  5. 5 January 2018 at 2:19 pm

    Nu am auzit de el pana acum. Eu folosesc unul care ma avantajeaza foarte mult. De la L’oreal

  6. 5 January 2018 at 2:35 pm

    Nu stiam de acest fond de ten, dar are un pret destul de ok.

  7. 5 January 2018 at 3:11 pm

    L-am tot vazut si eu, dar nu eram sigura daca sa ii acord o sansa. Eu am tensul super uscat, si momentan folosesc L’oreal combinat cu Revlon, pe langa faptul ca imi rezulta nuanta perfecta, se completeaza unul pe celalalt si arata foarte bine pe ten, oferind un aspect sanatos, nu uscat, nu lucios.

    • 5 January 2018 at 6:00 pm

      Healthy Mix de la Bourjois face minuni pe tenul uscat. <3

  8. 5 January 2018 at 7:24 pm

    Să te bucuri de el 🙂

  9. pickandkeep
    Reply
    5 January 2018 at 9:13 pm

    Chiar cautam un fond de ten, iar acesta pare foarte deschis. Exact ce imi trebuie! Multumesc!

  10. 5 January 2018 at 10:32 pm

    Nu am auzit de acest brand pana acum. Mi se pare tare interesant acest fond de ten, sunt curioasa daca mi se potriveste. 😀

  11. 5 January 2018 at 10:49 pm

    E prima dată când aud și citesc despre el! Sună tare bine!

  12. 6 January 2018 at 9:48 pm

    N-as putea sa ma pronunt pana nu-l testez, dar am acelasi tip de ten ca tine, asa ca sansele de a mi se potrivi sunt destul de mari.

  13. catalina
    Reply
    6 January 2018 at 9:51 pm

    Pare foarte bun,din ce zici tu. Ma tenteaza ca nu incarca tenul prea tare

  14. 7 January 2018 at 8:28 pm

    Nuanta asta este prea deschisa pentru tenul meu, dar as incerca ceva mai viu.

  15. nataliaconstantin9
    Reply
    8 January 2018 at 2:00 am

    Nu l-am incercat dar ma tenteaza dat fiind faptul ca ar fi ok pe ten uscat. Imi place ca are spatula

  16. 10 January 2018 at 3:14 pm

    Arata foarte bine, mi se pare ca s-ar potrivi si tenului meu.

  17. 16 February 2018 at 7:41 am

    Nu l-am incercat, dar sunt curioasa daca s-ar intelege cu tentul meu super dificil.