My Untold Festival Experience 2017

Hello pretty gurls, 
A trecut aproape o saptamana de cand s-a terminat festivalul Untold, un super festival care se numara printre cele mai mari din Europa si eu tot cu gandul la atmosfera, oameni si muzica sunt. Pentru mine a fost a doua editie la care am participat, si a treia editie de cand se organizeaza. De unde sa incep?
Festivalul se organizeaza in parcul central din Cluj, unde in zilele 3-6 orasul este intr-o continua sarbatoare. Vin oameni din toata tara, si nu numai, am intalnit multi straini din Italia, Canada, Franta care au venit pentru prima oara in Romania si care erau super incantati.
Untold reuneste iubitorii de muzica electronica, dance, trance si multe alte genuri, aduce in fiecare an pe scena principala artisti renumiti precum Afrojack, Armin van Buuren, Hardwell, Steve Aoki. Anul acesta au fost 10 scene pe care au urcat peste 200 de artisti in cele 4 zile de festival.
Pentru mine, la fel ca si anul trecut, a fost o super experienta. Alaturi de grupul de prieteni am ascultat-o pe Alexandrina, trupa Moonlight Breakfast, Nopame, Subcarpati si multi alti artisti. 
Organizarea a fost si de data aceasta fara repros, la intrare accesul s-a facut repede in fiecare dintre zile, pentru a nu sta la cozi infernale, organizatorii au propus check-inul online care mi s-a parut super eficient. 
Personal, am evitat main stage-ul pentru ca se aglomera destul de repede si am preferat scenele mai chill, unde puteai sta pe iarba si te puteai relaxa. Mi-a placut ca si anul acesta au fost zone special amenajate cu beanbag-uri, scaune sau hamace unde te puteai odihni.
De asemenea, au fost zone de refreshment, unde primeai apa si limonada gratis pe timp de zi. Ceea ce mi s-a parut foarte interesant a fost ca in a doua zi de festival am ajuns in jur de ora 18, iar fetele de la Vichy ne-au dat mostre de crema cu protectie solara. How cool is that? Am trecut pe la standurile celor de la Telecom, Ursus, Avon de unde am plecat cu mici amintiri, cu poze si diverse lucruri.
De ce imi place Untold? Pentru ca totul este atat de bine pus la punct. Pentru ca oamenii sunt civilizati si nu refuza sa iti sara in ajutor daca este nevoie. Pentru ca orasul este o oaza de bunastare, energia oamenilor este incredibila. In multe dintre zile am petrecut si 12 ore la festival. Efectiv uiti de oboseala si de alte probleme si traiesti acele clipe minunate cu muzica, oameni si locuri faine. 
Mi s-a parut interesanta aplicatia lor, unde puteai gasi orarul cu orele la care canta fiecare artist/ trupa si scena respectiva. Iti puteai face propriul line-up pentru a sti la ce artisti vrei sa mergi. In aplicatie mai gaseai si o harta a scenelor, care cum pe unde era amplasata.
Eu il recomand tutoror celor care vor o super experienta, celor care vor sa simta energia unui loc minunat. Vin atatia artisti faini, ar fi imposibil sa nu-ti placa macar cativa dintre ei. Untold creste de la an la an, iar eu abia astept sa se puna in vanzare biletele pentru urmatoarea editie! <3
Hugs & kisses

Responses

  1. 16 August 2017 at 9:16 am

    Eu nu sunt fana festivaluri, adica cred ca e mai mult vorba de frica mea de inghesuiala.?? Poate la anul o sa ajung si eu.?

  2. 16 August 2017 at 9:17 am

    Party hard. Vezi ca acum vineri, sambata si duminica este greensound in parcur herastrau, intrare libera si mega atmosfera. Eu merg de patru ani de cand se face..cred ca 4 sunt..

  3. 16 August 2017 at 9:27 am

    Ar fi foarte fain sa mergi! Sunt si scene mai libere unde nu te deranjeaza nimeni.

  4. 16 August 2017 at 9:28 am

    Wei, ce tare! Din pacate voi fi plecata din bucuresti weekendul asta, dar poate reusesc sa ajung cateva ore pe duminica. Thanks de info 😀

  5. 16 August 2017 at 9:32 am

    Se simte entuziasmul in articolul tau. Am vazut ca e un festival de succes, dovada ca se poate si in Romania sa faci ceva de calitate! Am multe cunostinte care au participat la festival, am vazut live-uri pe Facebook si mii de poze, asa ca sunt in asentimentul tau, chiar daca nu am fost acolo!

  6. 16 August 2017 at 9:58 am

    Da, este dovada ca se poate si in Ro. A fost foarte mediatizat, indeed 😀

  7. 16 August 2017 at 10:04 am

    De fiecare dată când citesc articole/postări despre un festival regret că nu am ajuns, dar recunosc faptul că îmi este teamă de mulțimi de acest gen pentru că orice se poate întâmpla. Apoi regret că nu am făcut totuși un efort să ajung, deși știu că teama mea de o posibilă situație gravă e mult mai mare decât dorința de a ajunge la un eveniment de o asemenea mărime.

  8. 16 August 2017 at 10:07 am

    Teama dispare cand ajungi acolo si vezi cum sunt oamenii, atmosfera <3 chiar merita experienta! 😀

  9. 16 August 2017 at 12:13 pm

    Eu sunt innebunita dupa festivaluri si am fost si eu la Untold anul acesta (al treilea an la rand), dar nu prea am stat la zonele mai chill. Mostly pe main stage. In fiecare an imi propun sa mai fac si alte activitati si nu inteleg cum de altii reusesc, pentru ca eu pur si simplu ma simt prea obosita sa vin ziua sa fac si altceva. Ma rog, eu deobicei am venit in fiecare seara pe la 11 si am plecat la 8-9 dimineata acasa:))

  10. 16 August 2017 at 2:46 pm

    Te inteleg perfect in ceea ce priveste activitatile :)) Eu anul trecut am stat numai pe scene si nu am trecut decat pe la vreo 2 standuri unde am facut poze 😀

  11. 16 August 2017 at 6:55 pm

    Imi pare rau ca nu mai sunt tanara sa pot sa merg si eu la un asemenea festival. Atat cat am vazut, am impresia ca e un fel de Woodstock romanesc…

  12. 16 August 2017 at 7:32 pm

    Cred ca la anul o sa imi iau inima in dinti si incerc si eu… Ca am frica de multime dar am inteles si de la tine si de la muuuulte persoane ca se merita.

  13. 16 August 2017 at 8:17 pm

    Atmosfera e de vis banuiesc, nu stiu de ce dar ma oboseste aglomeratia, sau poate doar am imbatranit eu :))

  14. 17 August 2017 at 5:32 am

    Nu am ajuns la Untold, dar s-a facut la Iasi Afterhills si a fost super. Oricum, fiecare experienta de acest gen este unica.

  15. 17 August 2017 at 8:50 am

    Da. S-a terminat si inca se vorbeste despre acest eveniment. Un lucru bun si garantia ca se va repeta multi ani.

  16. 17 August 2017 at 12:22 pm

    Festivalul este clar pe lista mea de dorinţe! Încă nu am apucat fiindcă sunt prea mici copii. Dar curând voi ajunge si eu! 😉

  17. 18 August 2017 at 1:49 pm

    Am fost si eu acolo, dar am experimentat de la ora 18-19 numai main stage. Primele doua zile am stat lipita de gardul care desparte fanii de artisti, dar pe urma a devenit prea mare imbulzeala si am renuntat. A fost super, mai vin si la anul!

  18. 18 August 2017 at 1:59 pm

    Heei! Vârsta nu ar trebui sa te descurajeze niciodată. Eram pe un grup pe care posta un domn taximetrist foarte simpatic, și povestea fiecare zi de festival,cursele și clienții. A luat la un moment dat 2 cupluri trecute de 45 de ani care i-au spus că anul trecut au venit alaturi de copii, pentru ei. Le-a plăcut atât de mult încât au venit anul acesta fără copii pentru că ei nu au mai vrut. Daca nu este asta motivația, atunci care? ? Te pup și sper sa consideri!

  19. 20 August 2017 at 8:49 am

    Este o experiență minunată care chiar merita ?

  20. 20 August 2017 at 8:50 am

    Da, e de vis atmosfera ?

  21. 20 August 2017 at 8:50 am

    Am auzit și de afterhills. Daca a fost fain, e tot ce contează ?

  22. 20 August 2017 at 8:50 am

    Exact! Și se va vorbi în fiecare an 🙂

  23. 20 August 2017 at 8:52 am

    Ce drăguț! Ar fi fain să mergeți împreună. Am văzut mulți părinți cu puștii. ?

  24. 20 August 2017 at 8:52 am

    Foarte tare. Eu nu prea am stat pe main din cauza îmbulzelii. See you next year! ?

  25. 21 August 2017 at 9:03 am

    Foarte fain, ma bate gandul sa merg si eu la anul.

  26. 8 September 2017 at 4:14 pm

    Untold chiar este un festival cu care România ar trebui să se mândrească în întreaga lume! E o experiență care merită trăită! 🙂